Aukcja Malarstwa Polskiego / 23 czerwca 2021

1. Aleksander Kotsis | Portret mężczyzny, 1863 r.

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja Malarstwa PolskiegoPortret mężczyzny, 1863 r.
portret-mezczyzny-1863-r-aleksander-kotsis-774854portret-mezczyzny-1863-r-aleksander-kotsis-1304606

Aleksander Kotsis (1836 Ludwinów, k.Krakowa - 1877 Podgórze, k.Krakow)

Portret mężczyzny, 1863 r.

olej, papier naklejony na tekturę, 53 x 42 cm, sygn. i dat. p.d.: AK 1863
Opinia:
-Ireny Balowej z 2012 r.
-kolekcja prywatna, Polska

Aleksander Kotsis
Uczył się rysunku i malarstwa w krakowskiej SSP pod kierunkiem Wojciecha Kornelego Stattlera, Władysława Łuszczkiewicza i Aleksandra Płonczyńskiego. W 1857 roku zadebiutował w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w którym zresztą często wystawiał swoje prace w następnych latach. Dzięki uzyskanemu stypendium rządowemu w 1860 roku, wyjechał na dalsze artystyczne studia do Wiednia. W 1862 roku powrócił do Krakowa. Tutaj związał się z ruchem patriotycznym młodzieży, skupionym wokół pracowni rzeźbiarskiej Parysa Filippiego. Od tego czasu sporo podróżował odwiedzając m.in. Paryż i Monachium. Zmarł przedwcześnie na nieuleczalną chorobę mózgu. Kotsis w swojej malarskiej twórczości malował przede wszystkim sceny rodzajowe związane z życiem wsi krakowskich i podhalańskich. W jego dorobku artystycznym nie brakuje również licznych portretów starych górali i Żydów. Malował również pejzaże tatrzańskie. Jego kompozycje odznaczają się przejrzystymi układami, a wykorzystywana ciemna kolorystyka i perfekcyjne operowanie światłocieniem znamionowały nawiązanie artysty do dzieł holenderskich dawnych mistrzów. Prace Kotsisa były wielokrotnie wystawiane w kraju i za granicą m.in. w Warszawie, Wiedniu i Lwowie.
Estymacja:
80 000 - 100 000 zł
Cena wywoławcza:
55 000 zł