Aukcja Dzieł Sztuki / 9 maja 2020

55. Aleksander Kotsis | Bachantka, 1873 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiBachantka, 1873 r.
55
Bachantka, 1873 r. - 1Bachantka, 1873 r. - 2

Aleksander Kotsis (1836 Ludwinów, k.Krakowa - 1877 Podgórze, k.Krakow)

Bachantka, 1873 r.

olej, płótno, 37 × 30 cm
sygn. i dat. l.d.: A. Kotsis 73
na odwrocie owalny stempel z napisem A. Schützman München

Aleksander Kotsis
Uczył się rysunku i malarstwa w krakowskiej SSP pod kierunkiem Wojciecha Kornelego Stattlera, Władysława Łuszczkiewicza i Aleksandra Płonczyńskiego. W 1857 roku zadebiutował w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w którym zresztą często wystawiał swoje prace w następnych latach. Dzięki uzyskanemu stypendium rządowemu w 1860 roku, wyjechał na dalsze artystyczne studia do Wiednia. W 1862 roku powrócił do Krakowa. Tutaj związał się z ruchem patriotycznym młodzieży, skupionym wokół pracowni rzeźbiarskiej Parysa Filippiego. Od tego czasu sporo podróżował odwiedzając m.in. Paryż i Monachium. Zmarł przedwcześnie na nieuleczalną chorobę mózgu. Kotsis w swojej malarskiej twórczości malował przede wszystkim sceny rodzajowe związane z życiem wsi krakowskich i podhalańskich. W jego dorobku artystycznym nie brakuje również licznych portretów starych górali i Żydów. Malował również pejzaże tatrzańskie. Jego kompozycje odznaczają się przejrzystymi układami, a wykorzystywana ciemna kolorystyka i perfekcyjne operowanie światłocieniem znamionowały nawiązanie artysty do dzieł holenderskich dawnych mistrzów. Prace Kotsisa były wielokrotnie wystawiane w kraju i za granicą m.in. w Warszawie, Wiedniu i Lwowie.
Cena wylicytowana
52 000 zł