Aukcja Militariów / 28 kwietnia 2018

169. PISTOLET SKAŁKOWY FRANCUSKI, AN XIII

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówPISTOLET SKAŁKOWY FRANCUSKI, AN XIII
169
PISTOLET SKAŁKOWY FRANCUSKI, AN XIII

dł. całk. 352 mm, masa 1290 g, kaliber 17 mm

L u f a stalowa, gładka, niegwintowana, z krótkim
warkoczem w części dennej ośmiogranna, lekko
zwężająca się ku wylotowi. Mocowana do osady
stalową śrubą na warkoczu oraz mosiężnym bączkiem
w połowie długości lufy. Bączek z długim
warkoczem stanowiącym kontrblachę, mocowany
dwiema śrubami do boku łoża. Na lufie, na wysokości
panewki, sygnatura: litera B, rok produkcji
1813. Na warkoczu sygnatura modelu: MAN 13.
Na listwie grzbietowej kolby, bączka oraz kontrblasze
bita punca odbiorcza – litera D zwieńczona
gwiazdką w owalu. Z a m e k skałkowy typu
francuskiego, złożony z krzesiwa panewki, sprężyny
krzesiwa, kurka z serduszkiem pod dolną szczęką.
Blacha zamka z sygnaturą wytwórcy Manuf. Imp
de St Etienne oraz puncą odbiorczą inspektora –
literą S w rombie. Mosiężny kabłąk umocowany
do wydłużonego tylnego wąsa stalowej osłony
języka spustowego i śrubą ma przednim wąsie
kabłąka. Na stalowej listwie oraz mosiężnym wąsie
punca odbiorcza – litera G zwieńczona gwiazdką.
Mechanizm zamka sprawny. O s a d a – łoże
i kolba z jednolitego kawałka drewna orzechowego.
Łoże, sięgające połowy długości lufy z wydrążonym
kanałem na stalowy pobojczyk. Kolba smukła,
zakończona kulistą głowicą nakrytą mosiężnym
kapturkiem, sygnowana literą G, zwieńczoną
gwiazdką. Kapturek mocowany dwiema stalowymi
śrubami do kolby. Na szyjcie kolby wyżłobione:
PC 1813.
Opisany model był na wyposażeniu formacji jazdy
napoleońskiej, ale także oddziałów polskich, strzelców
konnych, huzarów, szwoleżerów, lansjerów
i innych.

Cena wylicytowana
5 800 zł