Aukcja Militariów / 13 kwietnia 2019

156. KARABIN MODEL SZWAJCARSKI WZ 1842

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówKARABIN MODEL SZWAJCARSKI WZ 1842
156
KARABIN MODEL SZWAJCARSKI WZ 1842

dł. całk. 1088 mm, masa 3410 g, kaliber 17,5 mm

L u f a okrągła, stalowa, lekko zwężająca się ku wylotowi. Mocowana do osady dwoma bączkami na łożysku i śrubą na warkoczu. Bączki mocowane zatrzaskami sprężynowymi na zewnętrznej stronie. Bączek przedni szerszy, z dwoma pierścieniami. Na przednim pierścieniu osadzona muszka, na warkoczu szczerbinka, stanowiące elementy celownicze. Na tylnym bączku i tylnym wąsie kabłąka tuleja z zamocowanymi stalowymi strzemiączkami do mocowania pasa nośnego. U wylotu lufy, pod spodem, trzpień zatrzasku do blokowania tulejowego bagnetu. Na wysokości baterii, z lewej strony, bity numer broni: X.60. oraz B 1813 – rok produkcji lufy francuskiej. Z a m e k kapiszonowy, stalowe blacha i kontrblacha z bitą sygnaturą: monogram AF zwieńczony koroną (Alexander Francotte – Belgia). O s a d a – łoże i kolba z drewna orzechowego. Łoże sięga ¾ długości lufy, z rowkiem w części spodniej i wydrążonym kanałem do osadzenia metalowego pobojczyka. Kolba z owalną dolną krawędzią. Wąska szyjka z wyraźnie zaznaczonym grzbietem. G ł o w i c a płaska, nakryta stalowym kapturkiem z górnym wąsem. Na łożu i kolbie białą farbą naniesiony numer 327 (numer magazynowy?) oraz numer broni X60 na wewnętrznej stronie kolby. Kabłąk języka spustowego z powtórzoną puncą AF na długim, tylnym wąsie. Przy karabinie bagnet tulejowy.

Pochodzenie: Galeria Fischer.

Cena wylicytowana
2 000 zł