Contemporary Art Auction / 4 April 2020

33. Zbysław Maciejewski | Pocałunek, 1978

HomePast auctionsContemporary Art AuctionPocałunek, 1978
33
Pocałunek, 1978

Zbysław Maciejewski (1946 Pohulanka - 1999 Kraków)

Pocałunek, 1978

akryl, płótno, 137 × 170 cm, sygnowany p.g.: [monogram] oraz data: 28 II 1978,
sygnowany i opisany na odwrocie: Zbysław Marek Maciejewski |[dane adresowe] |POCAŁUNEK |137 X 170 |akryl|1978

„Maciejewski wydaje się obojętny na modę i terror tzw. awangardy; nie dał się zbić z tropu w dążeniu do perfekcji w stwarzaniu własnego osobistego stylu, własnego uniwersum, a lotność i pewność w jego kształtowaniu ma w sobie coś niemal czarnoksięskiego.”
Maria Rzepińska, Zbysław Marek Maciejewski. Małe igraszki, Galeria Na Mokrej, Poznań 1996
„(...) uwodzicielską rolę odgrywa również wysmakowana uroda formalna jego płócien. Wibrujące, rozedrgane przestrzenie, postaci rozkładające się na naszych oczach na dziesiątki osobnych elementów i na powrót składające się w całość, przez kontekst przestrzenny i psychiczny pogłębiają absurd i groteskowość tego świata przybliżając jednocześnie przenikliwą i dojmującą o nim prawdę.”
Krystian Lupa, Zbysław Marek Maciejewski. Wystawa malarstwa i rysunku, rysunki, gwasze, obrazy z lat 1975–1979, Olsztyn 1979