Wojciech Kossak (1856 Paryż - 1942 Kraków)
Pędzący arab, 1936 r.
olej, tektura, 43 × 54,5 cm
sygn. i dat. l. d.: Wojciech Kossak/1936
Ulubiona przez Kossaków tematyka z koniem jako głównym bohaterem obrazu otrzymała orientalną oprawę. Było to zgodne z modą na Lewant, która istniała w polskim malarstwie od XIX w. (np. liczne wersje ?Farysa? Juliusza Kossaka, panorama ?Bitwa pod piramidami? Wojciecha Kossaka i zespołu i jej rozmaite fragmenty, motywy arabskie w twórczości T.Ajdukiewicza, St.Chlebowskiego, W.Pawliszczaka, A.Styki. Malowany obraz malowany prima vista, bez wstępnego szkicu, zadziwia lekkością i ekspresją rysunku (...).
Fragment ekspertyzy A. Konopackiego