Fine Art Auction / 4 May 2014

21. Wojciech Kossak | Pędzący arab, 1936 r.

Past auctionsFine Art AuctionPędzący arab, 1936 r.
Pędzący arab, 1936 r.

Wojciech Kossak (1856 Paryż - 1942 Kraków)

Pędzący arab, 1936 r.

olej, tektura, 43 × 54,5 cm
sygn. i dat. l. d.: Wojciech Kossak/1936
Ulubiona przez Kossaków tematyka z koniem jako głównym bohaterem obrazu otrzymała orientalną oprawę. Było to zgodne z modą na Lewant, która istniała w polskim malarstwie od XIX w. (np. liczne wersje ?Farysa? Juliusza Kossaka, panorama ?Bitwa pod piramidami? Wojciecha Kossaka i zespołu i jej rozmaite fragmenty, motywy arabskie w twórczości T.Ajdukiewicza, St.Chlebowskiego, W.Pawliszczaka, A.Styki. Malowany obraz malowany prima vista, bez wstępnego szkicu, zadziwia lekkością i ekspresją rysunku (...). Fragment ekspertyzy A. Konopackiego
30 000 zł