Militaria Auction / 18 April 2020

4. Wojciech Kossak | Bateria Konna na pozycję

Past auctionsMilitaria AuctionBateria Konna na pozycję
Bateria Konna na pozycję

Wojciech Kossak (1856 Paryż - 1942 Kraków)

Bateria Konna na pozycję

olej, płótno, 65 x 118 cm
sygn. p. d.: Wojciech Kossak

Obraz przedstawia sześciokonny zaprzęg w galopie eskortowany przez oddział ułanów. Namalowany impastowo, z rozmachem, może być wcześniejszą wersją dużego obrazu o wym. 160 x 300 cm, który Wojciech Kossak namalował na zamówienie ministra Józefa Becka, o czym pisze w liście do żony. Obraz ten początkowo znajdował się w warszawskiej pracowni artysty w hotelu Bristol, a w roku 1941 został sprzedany prywatnemu nabywcy. Znany jest z reprodukcji w albumie Kazimierza Olszańskiego (K. Olszański Wojciech Kossak, Ossolineum, 1982; il. 204, str. 60). W roku 2014 obraz został nabyty przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

44 000 zł