Fine Art Auction / 26 November 2016

4. Władysław Ślewiński | Wazon kwiatów z trzema jabłkami, 1894 r.

Past auctionsFine Art AuctionWazon kwiatów z trzema jabłkami, 1894 r.
Wazon kwiatów z trzema jabłkami, 1894 r. - 1Wazon kwiatów z trzema jabłkami, 1894 r. - 2

Władysław Ślewiński (1856 Białyń - 1918 Paryż)

Wazon kwiatów z trzema jabłkami, 1894 r.

olej, płótno, 59,7 × 73 cm
sygn. p. d.: WSlewiński
Reprodukowany i opisywany:
Art Impressionniste et Moderne, 21 May 2008, Christie`s Paris, poz. 149
Kolekcja prywatna, Lozanna
Kolekcja prywatna, Polska (od 2008 r., zakup przez Dom Aukcyjny Christie)

To właśnie w martwych naturach Ślewiński wypowiedział się najpełniej. Jak pisała największa monografistka malarza Władysław Jaworska ?Można zaryzykować twierdzenie, że w martwej naturze i kwiatach wypowiedział się najpełniej i najbardziej osobiście. I to w sensie emocji, jak i malarskiego kunsztu. Na tle malarstwa polskiego należy Ślewiński ? obok sporadycznie sięgających do martwej natury takich malarzy, jak: Józef Pankiewicz, Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski ? do pierwszych artystów uprawiających ten gatunek w takiej skali. Zasługą Ślewińskiego jest wprowadzenie do malarstwa polskiego martwej natury na zasadzie równouprawnionego z innymi rodzaju.?
(W. Jaworska, Władysław Ślewiński, Warszawa 1991, s. 82)

330 000 zł