Contemporary Art Auction / 4 April 2020

46. Władysław Jackiewicz | Ciało XII, 1990

HomePast auctionsContemporary Art AuctionCiało XII, 1990
46
Ciało XII, 1990

Władysław Jackiewicz (1924 Podbrodzie - 2016 Gdańsk)

Ciało XII, 1990

olej, płótno, 117 x 90 cm
sygn. p.d. Jackiewicz 89 oraz na blejtramie: W. JACKIEWICZ OBRAZ XII / 90

Jego akty, a raczej wykadrowane zbliżenia akcji ciał, zawoalowane, eufemistyczne, dalekie od naturalizmu cieszą oko uchwyconym walorem. Dobre malarstwo, sterylne, ukształtowane jak symbol. Niesie ze sobą powiew poezji, zachwycenia człowiekiem, ale jest to zawsze szukanie „ide”. Obraz pozostaje odbiciem immanentnej projekcji twórcy. Władysław Jackiewicz nie dopowiada do końca swojej myśli, raczej sugeruje. Pozwala przeżywać. To temperament twórcy aranżuje określone stany emocjonalne, odkrywa pokłady świadomości kreując rzeczywistość sygnalizowaną obrazem.
Danuta i Jan Dettlaff, Władysław Jackiewicz, „Sztuka”, 4/87

15 000 zł