Fine Art Auction / 2 May 2015

52. Tymon Niesiołowski | Martwa natura z rękawiczkami, 1958 r.

Past auctionsFine Art AuctionMartwa natura z rękawiczkami, 1958 r.
52
Martwa natura z rękawiczkami, 1958 r.

Tymon Niesiołowski (1882 Lwów-1965 Toruń)

olej, płótno, 60 × 73 cm
sygn. i dat. p. d.: Tymon 58
na blejtramie dwie autorskie naklejki, jedna z opisem prezentowanej pracy, druga z tytułem: ?Portret nagiej dziewczyny?/ 73x60

?Świat widzialny czy wyobrażalny jest tylko pretekstem dla mnie do stworzenia obrazu. Elementy biorę ze świata mnie otaczającego, wiążę je w całość nie na zasadzie ich przedmiotowych właściwości, ale raczej jako czystą konstrukcję. Przedmioty i kształty ludzkie mogą być dowolnie deformowane, jeśli wymaga tego ekspresja kompozycji. Nie zawsze zdaję sobie sprawę, jak ma wyglądać moja praca w ostatecznym stadium. Raz mam wyraźną wizję, nawet do najdrobniejszego szczegółu. Czasem udaje mi się to osiągnąć, a w innym wypadku zmieniam i przeinaczam. Obraz dla mnie musi być zamkniętą całością sam w sobie, czy linearnie traktowany, czy światłocieniowo. Kompozycja musi być zwarta, a założenie dekoracyjne?.
Tymon Niesiołowski ? wypowiedź artysty z 14 II 1957 [w:] Współcześnie malarze polscy, red. S. Samborski, H. Stażewski, M. Włodarski, L. Grabowski, Warszawa 1957, str. 12

25 000 zł