olej, płótno dublowane, 64 x 78 cm w świetle passe-partout; sygn. p. d.: Tymon
W latach 1917-1922, będąc związanym z ugrupowaniem Formistów, Tymon Niesiołowski wielokrotnie podejmował w swej twórczośći motyw kąpiących się kobiet. Zarówno temat, jak i często powtarzająca się kompozycja tych prac, zdradzają fascynację malarstwem Paula Cezanne?a, z którym artysta zapoznał się podczas pobytu w Paryżu w 1907 roku. Pierwsza znana praca Niesiołowskiego o tej tematyce, publikowana w piśmie ?Maski", to zaginiony rysunek ?Kobiety" z 1918 roku. Nie można wykluczyć, że wystawiony na aukcji obraz jest tożsamy z którymś z nieznanych malowideł artysty, prezentowanych na wystawach w 1919 r. ? ?Kąpiącymi się kobietami? (pierwsza wystawa Formistów w Warszawie), bądź ?Kobietami nad wodą? (TPSP, Kraków).
Obraz ?Kąpiące się? jest wyjątkowym dziełem na rynku antykwarycznym, porównywalnym w swej klasie do słynnego malowidła ?W kąpieli? z roku 1919, należącego do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.