olej, płótno, 190 x 135 cm, sygnowany i opisany na odwrocie: 'TAMARA BERDOWSKA | FUGA I'
Prezentowany obraz jest jednym z pięciu z cyklu Fug, składających się na pracę dyplomową artystki, będących swego rodzaju symfonią na całą gamę odcieni niebieskości.
Fuga jest utworem polifonicznym i należy do najbardziej kunsztownych struktur muzycznych.
"W ekspozycji temat melodyczny fugi rozbrzmiewa jednogłosowo. Zakończywszy temat, pierwszy głos zaczyna snuć wątki uboczne, a temat przejmowany jest kolejno przez głos drugi, trzeci, itd. Zasadą jest, że pełny temat musi zabrzmieć w ekspozycji tyle razy, ile jest głosów w fudze, które odbierają sobie temat i biegną z nim dalej. Stąd nazwa fugi - ucieczka. (...) W zakończeniu fugi, czyli w kodzie temat powraca do swej pierwotnej postaci i tonacji. Temat fugi jest ten sam, ale gdy przechodzi od jednego głosu do drugiego zmienia się w wielu szczegółach i za każdym razem inaczej nas interesuje."
Tamara Berdowska, notatki do pracy dyplomowej (dzięki uprzejmości artystki)