Contemporary Art Auction / 24 October 2020

7. Tadeusz Kantor | Projekt scenografii do opery

Past auctionsContemporary Art AuctionProjekt scenografii do opery

Tadeusz Kantor (1915 Wielopole Skrzyńskie-1990 Kraków)

Projekt scenografii do opery

olej, tektura, 35 x 43 cm sygnowany l.d. : Kantor 63 oraz p.d.: Kantor, opisany odręcznym pismem z tyłu na oryginalnym passe-partout: cykl "Różne" Nr 1. Dekoracja do opery "Więzień" Dallapiccola 1963

Komentarz autora zanotowany przy okazji premiery opery „Więzień” 16 lutego 1963 w Teatrze Wielkim i współpracy z reżyserem Aleksandrem Bardinim:
Fakt, że znalazłem się na marginesie teatru – dramat, że w tym samym czasie znalazłem w operze możliwości realizacji, fakt, że nie wybuchł konflikt między reżyserem Bardinim a scenografem, a wręcz przeciwnie. (…) W operze widzę rozrastające się pole, nie ambicji stylizacyjno – dekoracyjnych lecz pole naprawdę nowoczesnego eksperymentu żywej materii życia i spotęgowanej formy problemu współczesności.
Tadeusz Kantor, cyt. za: Tadeusz Kantor. Wędrówka, Kraków 2000, s. 71

26 000 zł