Militaria Auction / 18 April 2020

73. SZPADA OFICERA LOTNICTWA III RZESZY, WZ 1935

Past auctionsMilitaria AuctionSZPADA OFICERA LOTNICTWA III RZESZY, WZ 1935
73
SZPADA OFICERA LOTNICTWA III RZESZY, WZ 1935

dł. całk. szpady w pochwie 918 mm, dł. szpady 890 mm, dł. głowni 715 mm, szer. głowni u nasady 25 mm, masa szpady 635 g, masa szpady w pochwie 870 g

R ę k o j e ś ć otwarta, oprawa mosiężna. Jelec symetryczny, łukowato wygięty ku głowni. Złożona z trzech warstw imitujących skrzydła ptaka w locie. Po obu stronach krzyża jelca umieszczona okrągła aplikacja, w której widniała swastyka (obecnie zeszlifowana). Trzon rękojeści w kształcie wrzeciona, drewniany, ukośnie żłobiony, obciągnięty skórą i opleciony dwoma mosiężnymi filigranami. Uchwycony dołem pierścieniem, górą okrągłą głowicą z pierścieniem, mocowaną na trzpieniu głowni gwintem. Po obu stronach głowicy koliste przedstawienia swastyki (na wewnętrznej stronie zeszlifowane). Głowica obwiedziona taśmą dekorowaną motywem liści dębu. G ł o w n i a stalowa, polerowana, niklowana, obosieczna, bez progu. Obustronnie profilowana w jedną głęboką bruzdę do połowy długości głowni. Poniżej szlif sześcioboczny. Na wewnętrznym płazie, pod nasadą, bita sygnatura producenta z Solingen Paula Weyersberga. P o c h w a metalowa, obciągnięta czarną skórą, okucia z białego metalu. Szyjka z kołnierzem i dwoma ruchomymi koluszkami mocowana na płaszczu pochwy dwiema śrubkami. Podobnie mocowany trzewik zakończony gałką. Przy pochwie skórzana żabka z zaczepem z białego metalu.

2 500 zł