Militaria Auction / 18 April 2020

74. SZABLA PRUSKA SZEREGOWYCH BRONI JEZDNYCH WZ 1811

Past auctionsMilitaria AuctionSZABLA PRUSKA SZEREGOWYCH BRONI JEZDNYCH WZ 1811
74
SZABLA PRUSKA SZEREGOWYCH BRONI JEZDNYCH WZ 1811

dł. całk. szabli w pochwie 1005 mm, dł. szabli 941 mm, dł. głowni 810 mm, szer. głowni u nasady 40 mm, gr. grzbietu u nasady 8 mm, masa szabli 1025 g, masa szabli w pochwie 2285 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa żelazna. Jelec prosty, krzyżowy, z kabłąkiem w kształcie półstrzemienia oraz owalnymi półwąsami. W kabłąku, na wysokości głowicy, szczelina do wiązania temblaka. Trzon drewniany, z poprzecznymi karbami, owinięty czarną skórą. Kapturek długi z policzkami, dołem mocowany wraz z trzonem w pierścieniu u jelca. Górą zanitowany trzpieniem głowni. Policzki zakute wraz z trzonem poprzecznym nitem. Między jelcami, a nasadą skórzana podkładka. Na wewnętrznym krzyżu numeratory wojskowe. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o znacznej krzywiźnie. Obustronnie profilowana w bardzo szeroką bruzdę przygrzbietową, pióro obosieczne, sztych w linii grzbietu. Korozja na całej głowni usunięta. P o c h w a żelazna, ciężka, z dwoma ryfkami z ruchomymi koluszkami na płaskim grzbiecie. Kołnierz mocowany z płaszczu pochwy dwoma śrubkami. Ostroga asymetryczna z sygnaturą producenta „S & K”.

2 200 zł