Militaria Auction / 13 April 2019

109. SZABLA PRUSKA OFICERA FIZYLIERÓW, 2 POŁ. XIX W.

Past auctionsMilitaria AuctionSZABLA PRUSKA OFICERA FIZYLIERÓW, 2 POŁ. XIX W.
109
SZABLA PRUSKA OFICERA FIZYLIERÓW, 2 POŁ. XIX W.

dł. szabli w pochwie 985 mm, dł. szabli 966 mm, dł. głowni 837 mm, szer. głowni u nasady 10 mm, gr. grzbietu u nasady 6 mm, masa szabli 515 g, masa szabli w pochwie 915 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna. Jelec krzyżowo-kabłąkowy, z owalnymi półwąsami. Tylne ramię zakończone płaską wolutą. Kabłąk w kształcie „półstrzemienia”, górą mocowany z trzpieniem głowni. Trzon rękojeści z czarnej masy kauczukowej, gęsto karbowany i owinięty dwoma podwójnie skręconymi drutami mosiężnymi. Długi kapturek z policzkami, od góry nitowany trzpieniemgłowni, dołem, wraz z trzonem, uchwycony pierścieniem. Głownia stalowa, polerowana, niklowana, o umiarkowanej krzywiźnie. Obustronnie szlifowana w jedną bruzdę, sięgającą długiego, obosiecznego pióra. Sztych symetryczny. Na zewnętrznym
progu, pod nasadą, sygnatura producenta: WKC, zwieńczona głową w hełmie. P o c h w a stalowa, czerniona, z jedną ryfką z ruchomym koluszkiem i antabką na wewnętrznej stronie. Szyjka z kołnierzem mocowana w płaszczu pochwy dwiema śrubami. Pochwa zakończona ostrogą.

1 100 zł