Militaria Auction / 13 April 2019

88. SZABLA POLSKA OFICERA BRONI PIESZYCH WZ 21/22

Past auctionsMilitaria AuctionSZABLA POLSKA OFICERA BRONI PIESZYCH WZ 21/22
88
SZABLA POLSKA OFICERA BRONI PIESZYCH WZ 21/22

dł. całk. w pochwie 937 mm, dł. szabli 907 mm, dł. głowni 780 mm, szer. głowni u nasady 30 mm, gr. grzbietu u nasady 5 mm, masa szabli 720 g, masa szabli w pochwie 1340 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna. Jelec krzyżowo-kabłąkowy, w przekroju czworoboczny, z wąsami. Tylne ramię jelca zwinięte w wolutę ku głowni, od spodu z nabitą cyfrą 5. Przednie, załamane pod katem prostym, tworzy kabłąk łukiem dochodzący do głowicy i połączony z trzpieniem głowni. Trzon drewniany, poprzecznie karbowany, oklejony czarną skórą i opleciony podwójnie skręconym drutem mosiężnym. Długi kapturek sięgający jelca zamocowany śrubą na głowicy i sztyftem do tylnego ramienia jelca. G ł o w n i a
stalowa, polerowana, niklowana, o niewielkiej krzywiźnie. Obustronnie profilowana w jedną bruzdę przygrzbietową, sięgającą obosiecznego pióra. Sztych symetryczny. Na wewnętrznym płazie, pod nasadą, sygnatura producenta: G w owalu, BOROWSKI/w WARSZAWIE. Na zewnętrznym płazie, na wysokości brzuśca, trawiony orzeł w koronie. P o c h w a stalowa, polerowana, niklowana, z dwiema ryfkami z ruchomymi koluszkami od strony grzbietowej. Gładka szyjka mocowana w płaszczu pochwy na wcisk. Pochwa zakończona asymetryczną ostrogą.

5 500 zł