Militaria Auction / 13 April 2019

117. SZABLA FRANCUSKA SZEREGOWYCH LEKKIEJ KAWALERII WZ 1822

Past auctionsMilitaria AuctionSZABLA FRANCUSKA SZEREGOWYCH LEKKIEJ KAWALERII WZ 1822
117
SZABLA FRANCUSKA SZEREGOWYCH LEKKIEJ KAWALERII WZ 1822

dł. szabli w pochwie 1096 mm, dł. szabli 1067 mm, dł. głowni 918 mm, szer. głowni u nasady 32 mm, gr. grzbietu u nasady 11,5 mm, masa szabli 1040 g, masa szabli w pochwie 1955 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna, koszowa. Jelec tarczowy, trójkabłąkowy. Trzon rękojeści drewniany, poprzecznie karbowany przez owinięcie sznurka i oklejony czarną skórą. Krótki kapturek zwieńczony owalnym zgrubieniem w kształcie półśliwki, nitowany trzpieniem głowni. Na wewnętrznej stronie kabłąka numery i punce: 1–244, liczba 74 w prostokącie oraz litera B w tarczy (I. A. Bisch). G ł o w n i a stalowa, polerowana, o umiarkowanej krzywiźnie. Obustronnie szlifowana w szeroką bruzdę i w wąską bruzdeczkę przytylcową, tzw. szlif Montmorency. Krótkie, obosieczne pióro, sztych w linii grzbietu. Na wewnętrznym progu, pod nasadą, powtórzone punce odbiorcze. Na grzbiecie napis: Mre Rale de Klingenthal Aout 1832.S.a. P o c h w a stalowa z dwiema ryfkami z ruchomymi koluszkami. Szyjka z kołnierzem mocowana w płaszczu na wcisk. Pochwa zakończona wydatną ostrogą.

1 100 zł