Fine Art Auction / 12 May 2018

36. Stefan Filipkiewicz | Bajka zimowa, 1905 r.

HomePast auctionsFine Art AuctionBajka zimowa, 1905 r.
36
Bajka zimowa, 1905 r.

Stefan Filipkiewicz (1879 Tarnów - 1944 Mauthausen)

Bajka zimowa, 1905 r.

olej, płótno, 100 × 135 cm
sygn. p. d.: Stefan Filipkiewicz
na odwrocie na krośnie papierowa nalepka
z odręcznie napisanym tytułem

Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w 1905 roku.

Opisywany:
Hanna Kubaszewska, Filipkiewicz Stefan, Słownik Artystów Polskich i obcych
w Polsce działających, Polska Akademia Nauk, Instytut Sztuki, t. 2, s. 217

Prezentowana, monumentalna Bajka zimowa namalowana w 1905 roku to jeden z najsłynniejszych obrazów Filipkiewicza (por. H. Kubaszewska, Filipkiewicz Stefan, op. cit. s.217). Obraz doskonale odzwierciedla kunszt malarski artysty: (…) Uważany był za wirtuoza plenerowego światłocienia
i specjalistę w malowaniu topniejących śniegów w licznych pejzażach zimowych (…) (Ibidem, s.216).

48 000 zł