Fine Art Auction / 28 November 2020

57. Stanisław Kamocki | Polna róża

Past auctionsFine Art AuctionPolna róża
57

Stanisław Kamocki (1875 Warszawa - 1944 Zakopane)

Polna róża

olej, płótno, 59 × 96,5 cm
sygn. l. d.: StKamocki

na odwrocie papierowa nalepka z autorskim opisem pracy: Stanisław Kamocki/ „Polna róża”/farbami olejnymi/cena […] 300

„Ogromna wrażliwość na piękno natury, umiłowanie tej natury, panteistyczne przywiązanie się do niej i zrozumienie jej tajemnic, ustosunkowanie się do niej poetyckie i pełne jakiegoś zbożnego zachwycenia, świetna obserwacja i zdolność przeżywania nastroju, jakich tyle nastręcza przyroda w każdej godzinie dnia, wszystko to złoży się na pełną dojrzałej męskości twórczość, świadomą już swych celów i środków. Pozostanie jednak w tym dobrym człowieku i wiecznie niezadowolonym z siebie artyście jakiś rys niezrealizowanej tęsknoty, niedopowiedzenia, zawahania się, jakby ciągle jeszcze czekał na tę chwilę, kiedy dosłyszy to upragnione echo tajemnej mowy natury, która niezwykła jest zwierzać się codziennie. I w tem jest ta odrębność Kamockiego, jego urok – i zadatek na przyszłość.”
Schroeder, Stanisław Kamocki, „Sztuki Piękne” 1927/1928, s. 427.

16 000 zł