Works on Paper / 10 October 2020

13. Stanisław Ignacy Witkiewicz | Portret męski, 16 X 1931 r.

Past auctionsWorks on PaperPortret męski, 16 X 1931 r.

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885 Warszawa - 1939 Jeziory na Polesiu)

Portret męski, 16 X 1931 r.

pastel, papier, 65,3 × 50,3 cm
sygn. i opisany p. d.: NP / 8m / 16/X /Witkacy / 1931 / (T.E.)
po konserwacji

Wieloletni depozyt w Muzeum Narodowym w Krakowie (od 1961 r.).

Opisywany:
Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885–1939. Katalog dzieł malarskich, oprac. Irena Jakimowicz przy współpracy Anny Żakiewicz, Muzeum Narodowe, Warszawa 1990, s. 123, poz. 1540.

Kolekcja Jana Leszczyńskiego
Kolekcja prywatna, Polska

Prezentowany na aukcji Portret mężczyzny Stanisława I. Witkiewicza pochodzi z kolekcji Jana Leszczyńskiego, należącego do grona najbliższych uczniów i przyjaciół Witkacego. Młodszy od niego 20 lat, ziemianin, po wojnie profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor ważnej rozprawy o filozofii Witkiewicza Filozof metafizycznego niepokoju. Prowadzone na przestrzeni kilkunastu lat „rozmowy istotne" (głównie w czasie pobytów Leszczyńskiego w Zakopanem) zaowocowały wspólną z Witkacym pracą filozoficzną zatytułowaną Spór o monadyzm. Dwugłos polemiczny. To Leszczyński uratował przed niechybnym zniszczeniem w powstaniu warszawskim pozostałą resztkę rękopisów Witkacego (wydobywając je z piwnicy domu, w którym mieszkała w Warszawie żona Witkacego). Łączyła też Leszczyńskiego z Witkacym, oprócz długich rozmów i wymiany myśli filozoficznej, również miłość do tej samej kobiety Janiny Inki Turowskiej, co sam Witkiewicz sportretował w swojej ostatniej powieści Jedyne wyjście.
W swoim wspomnieniu o Witkiewiczu Leszczyński pisał: „Poza bliskim stosunkiem przyjaźni właśnie ta dziedzina [filozofia] łączyła mnie z Witkiewiczem najbliżej i najsilniej. Toteż kilkanaście lat bliskiego współżycia stało zawsze pod znakiem filozoficznych zmagań - nieustającej polemiki, bardzo intensywnej i nieraz nawet gwałtownej".

65 000 zł *