Winter Auction / 28 January 2023

1. Rafał Olbiński | Miłość to morze, którego brzegiem jest kobieta, 2022 r.

Past auctionsWinter AuctionMiłość to morze, którego brzegiem jest kobieta, 2022 r.

Rafał Olbiński (ur. 1943 Kielce)

Miłość to morze, którego brzegiem jest kobieta, 2022 r.

akryl, olej, płótno, 70 × 82 cm
sygn. l. d.: „Olbinski”

na odwrocie opisany: „L’amour est une mer dont la femme est la rive/ V.Hugo”, poniżej sygn. i dat.: „Martinique/ January 2022/ Olbiński”

„Najbliższą mi tradycją, do której się mogę odnieść w swojej twórczości to mitologia grecka ze swoją fascynacją konfliktem pomiędzy snem a realnością, pomiędzy agonią a ekstazą oraz przed wszystkim jej kult piękna, którego miarą jest uroda ludzkiego ciała. Jestem pełen podziwu dla festiwalu ludzkiej fantazji, świata urodziwych i mądrych bogiń, uwodzicielskich półbogiń i zalotnych nimf, z powodu których wywołuje się wojny i zabija morskie potwory. Oczywiście staram się interpretować ten świat mitów z pozycji współczesnego człowieka, z zachwytem, ale i z dystansem, przekorą i humorem. Odkrywać w nim niezamierzone skojarzenia i metafory”
Rafal Olbiński
w: Olbiński. Akty, red. Wioletta Połeć , wyd. Bosz Olszanica 2020 r., s. 5

115 000 zł *Conditional sale