olej, płótno, 30 × 40 cm
sygn. na odwrocie: BUJNOWSKI / 05
„W swojej działalności artysta wykorzystuje przede wszystkim malarstwo, ale też wideo, obiekty czy performance. Twórczość Bujnowskiego zawsze jest pretekstem do dyskusji na temat podstawowych definicji sztuki, jej wartości, użyteczności, funkcjonowania w przestrzeni publicznej, roli artysty, gustów odbiorców. Jest więc bardzo aktualnym komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości i nie zamyka się jedynie w ramach czystej „sztuki dla sztuki”. Obrazy, często malowane w cyklach, tworzące serie, charakteryzują się lakoniczną formą, uproszczone kształty przedmiotów, portrety umieszczane są na jednolitym tle, schematyczne pejzaże balansują na granicy abstrakcji.”
źródło: http://owzpap.org/rafal-bujnowski-laureat-nagrody-im-jana-cybisa-za-rok-2018
W 2005 roku Bujnowski sięgnął w swych obrazach po rzeczywistość dostępną jedynie za pomocą urządzeń technicznych. Serię „Satelita” tworzą czarno-białe, rozmyte abstrakcyjne „zdjęcia” wykonane z przestrzeni kosmicznej.