Militaria Auction / 18 April 2020

77. PRUSKA SZABLA SAPERÓW WZ 1889, WARIANT

Past auctionsMilitaria AuctionPRUSKA SZABLA SAPERÓW WZ 1889, WARIANT
77
PRUSKA SZABLA SAPERÓW WZ 1889, WARIANT

dł. całk. szabli w pochwie 970 mm, dł. szabli 938 mm, dł. głowni 793 mm, szer. głowni u nasady 28 mm, gr. grzbietu u nasady 8 mm, masa szabli 925 g, masa szabli w pochwie 1455 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa stalowa. Jelec esowaty, tarczowo kabłąkowy, wykonany z płaskownika. Tylne ramie zwinięte ku głowni zakończone walcem. Przednie łukowato wygięte tworzy kabłąk połączony z głowicą. Trzon rękojeści z ciemnej masy, poprzecznie karbowany, z występem na palec wskazujący. Mocowany dołem w pierścieniu, górą nakrętką na głowicy. Do trzpienia mocowany dwoma poprzecznymi nitami. Pod jelcem skórzana podkładka. G ł o w n i a stalowa, polerowana, w przekroju klinowa, o małej krzywiźnie. Pióro obosieczne z ością. Sztych przygrzbietowy, grzbiet w przekroju okrągły. Na wewnętrznym progu bita sygnatura producenta F. W. HOLLER/SOLINGEN. Na grzbiecie, pod nasadą bita litera gotycka zwieńczona koroną. P o c h w a stalowa, pomalowana na czarno. Jedna ryfka z poziomym zaczepem po wewnętrznej stronie oraz nieruchomym koluszkiem na grzbiecie. Szyjka mocowana w płaszczu pochwy dwiema śrubkami. Ostroga asymetryczna.
Przy szabli pruski temblak oficerski.

3 000 zł