Militaria Auction / 13 April 2019

174. PISTOLET SKAŁKOWY, TURCJA, OK. 1800 R.

Past auctionsMilitaria AuctionPISTOLET SKAŁKOWY, TURCJA, OK. 1800 R.
174
PISTOLET SKAŁKOWY, TURCJA, OK. 1800 R. - 1PISTOLET SKAŁKOWY, TURCJA, OK. 1800 R. - 2PISTOLET SKAŁKOWY, TURCJA, OK. 1800 R. - 3

PISTOLET SKAŁKOWY, TURCJA, OK. 1800 R.

dł. całk. 480 mm, masa 985 g, kaliber 18 mm

L u f a stalowa, niegwintowana, okrągła, lekko rozszerzona u wylotu, w części dennej ośmiogranna. Mocowana do osady dwoma przetyczkami w przedniej części i śrubą na krótkim warkoczu. Na warkoczu podłużna szczerbinka, u wylotu muszka, stanowiące elementy celownicze. Lufa, w części dennej i u wylotu, oraz warkocz dekorowane głęboko rytym ornamentem roślinno-rocaillowym. Po lewej stronie lufy, na bocznej fazie, sygnatura rusznikarza. Z a m e k skałkowy typu francuskiego. Blacha zamka, panewka, krzesiwo, kurek, szczęki kurka, sprężyna, pokrywy panewki pokryte, podobnie jak lufa, rytowaną dekoracją o charakterze roślinno-rocaillowym. Gniazdo języka spustowego osłonięte stalową blachą. Osłona języka spustowego, z długimi wąsami wyciętymi w kształty palmet, i kontrblacha o nieregularnym wykroju mosiężne, ogniowo złocone; pokryte, analogicznie jak blacha zamku i lufa, rytowanym, rokokowym ornamentem. Mechanizm zamka sprawny. O s a d a z jednego kawałka drewna orzechowego. Łoże, sięgające wylotu lufy, z atrapą pobojczyka. Kolba łagodnie łukowato wygięta do dołu, z gruszkowatą głowicą, okuta mosiężną, ogniowo złoconą blachą z długimi, wpuszczonymi w kolbę wąsami i wydatnym, półkolistym guzem. Rytowana dekoracja głowicy w tym samym charakterze jak na pozostałych częściach pistoletu. Kolba i łoże w dużej części pokryte snycerską dekoracją rocaillową oraz inkrustacją z cienkiego, srebrnego drutu.

Opisany pistolet jest przykładem bardzo dobrego i estetycznego wykonania. Wszystkie elementy stalowe i mosiężne ogniowo złocone, z głębokimi dekoracjami, osadzone są w wyprofilowanych gniazdach łoża i kolby. Głęboka snycerka i inkrustacja osady srebrem dodatkowo podnoszą walory broni.

3 600 zł