Militaria Auction / 18 April 2020

86. PAŁASZ FRANCUSKI DRAGONÓW WZ 1816

Past auctionsMilitaria AuctionPAŁASZ FRANCUSKI DRAGONÓW WZ 1816
86
PAŁASZ FRANCUSKI DRAGONÓW WZ 1816

dł. całk. szabli w pochwie 1196 mm, dł. szabli 1145 mm, dł. głowni 988 mm, szer. głowni u nasady 33 mm, gr. grzbietu u nasady 10 mm, masa szabli 1380 g, masa szabli w pochwie 2220 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna, koszowo-tarczowa. Jelec esowaty, czterokabłąkowy, w przekroju owalny. Tarcza od strony grzbietu lekko zawinięta ku głowni. Od strony siecznej zwężająca się, łukowato zagięta, tworzy kabłąk główny połączony z kapturkiem. Trzy kabłąki boczne biegną zagięte od zewnętrznej strony tarczy i łączą się z kabłąkiem głównym w jego górnej części. Krótki, mocujący trzon kapturek zanitowany trzpieniem głowni. Trzon rękojeści drewniany, ukośnie karbowany, obłożony czarną skórą i opleciony podwójnie skręconym drutem mosiężnym. Na wewnętrznej stronie kabłąka głównego punce odbiorcze: litera „T” zwieńczona gwiazdką w owalu, cyfra „2” w owalu oraz numerator wojskowy „801”. Pod tarczą skórzana podkładka. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o przekroju klinowym. Obustronnie profilowana w dwie szerokie i głębokie bruzdy na całej długości płazów. Krótkie, obosieczne pióro z mocno zaznaczoną ością. Sztych symetryczny. Na grzbiecie napis „Mre Rle de Klingenthal Janvier 1833 j.a.”. P o c h w a stalowa, polerowana, z dwiema ryfkami. Pierścienie ryfek z ogniwkami i ruchomymi koluszkami po stronie grzbietowej. Szyjka mocowana w płaszczu pochwy dwoma nitami. Wydatna, symetryczna ostroga.

3 200 zł