Fine Art Auction / 2 May 2016

6. Mela Muter | Portret kobiety w fioletowej bluzce

Past auctionsFine Art AuctionPortret kobiety w fioletowej bluzce
Portret kobiety w fioletowej bluzce

Mela Muter (1876 Warszawa - 1967 Paryż)

olej, sklejka, 45,5 × 39 cm
sygn. l. g.: Muter

"Portrety Meli Muter są do głębi podjętą kwintesencją człowieka, spostrzeżoną w jakimś bardzo nieuchwytnym, nieraz może jedynym momencie zdrady wewnętrznej przed innym człowiekiem. Jest to portrecistka obdarzona wielką umiejętnością wnikania w życie ludzkie, umiejętnością oddawania bardzo mozolnie wyszukanej prawdy o człowieku portretowanym w wyrazie twarzy, w układzie ciała, w ułożeniu i wyrazie rąk i podawania tej prawdy w formie bardzo bezwzględnej. Portrety Meli Muter są często dla portretowanego jak gdyby odsłonięciem przed kimś innym własnego charakteru. Bezwzględność prawdy dojrzanej przez malarkę przeraża go. Zdaje mu się, że jest ?zbrzydzony?. Godzi go z portretem niezawodne podobieństwo fizyczne i osobista faktura malarki, faktura zdobyta latami ciężkiej pracy. Mocno zbudowane rysunkiem, kładzione silnymi, chropowatymi płaszczyznami farby w kolorze najczęściej niebieskim, opartym o żółte tony akcesoriów, pomyślane jako kompozycja barw i płaszczyzn, portrety te są dzisiaj arcydziełami sztuki malarskiej."
(M.Sterling, Z paryskich pracowni. August Zamoyski ? Mela Muter, ?Głos Prawdy?, 1929, nr 6, s. 3.)

78 000 zł