olej, płótno, 150 x 100 cm, sygnowany i opisany na odwrocie
Zdałem sobie sprawę, że zdarzenia w zdynamizowanym świecie mogą być zatrzymane
na płaszczyźnie płótna w formie rozmytych kształtów, poddanych procesowi analizy,
oczyszczania, budowania uniwersalnych środków wyrazu. Świat zatrzymany w ruchu,
np. obrotowym, zmienia się w barwne okręgi; przesunięty wzdłuż prostej – w barwne
pasy. Istotną rolę odgrywa tutaj czas, ciągła przemiana, po prostu ludzkie przemijanie.
Wyraźne odczucie stale „przyspieszającego czasu” znalazło odzwierciedlenie w mojej
twórczości, wpłynęło na radykalizację środków wyrazu.
Interesuje mnie prostota układów, w myśl zasady: im mniej, tym większe możliwości
malarskiej kreacji. Od wielu lat wykorzystuję charakterystyczną metodę zastosowania
płynnych przelań barwnych czyli gradientów.
Mariusz Kułakowski