olej, tektura, 35 × 50 cm
sygn. l. d.: Jerzy Kossak
na odwrocie fragment okrągłej pieczęci herbowej
oraz zatarty odręczny napis
Inspiracją do namalowania obrazu była legenda o widzeniu św. Huberta, patrona myśliwych, który nawrócił się zobaczywszy wyłaniającego się z lasu jelenia z jaśniejącym pośród poroży krzyżem. Kult św. Huberta i związana z nim ikonografia bardzo szybko zyskała na popularności, motyw ten przez wieki był podejmowany przez wielu artystów. Do słynnych realizacji tego tematu należy Wizja świętego Huberta pędzla Jana Brueghela Starszego z ok. 1620 r. Był to też jeden z chętnie podejmowanych przez Jerzego Kossaka motywów malarskich, który powtarzał w różnych formatach i na różnych podłożach.