Fine Art Auction: Ecole de Paris / 6 April 2019

7. Jean Peské | Ogrody Muzeum Rodina

Past auctionsFine Art Auction: Ecole de ParisOgrody Muzeum Rodina
return
7
Ogrody Muzeum Rodina

Jean Peské (1870 Gołta/Ukraina-1949 Le Mans)

Ogrody Muzeum Rodina

olej, płótno, 65,5 × 81 cm
sygn. l. d.: Peské

„…szeroki horyzont, barwa nieba, intensywność kolorów, wszystko to było zachętą do pracy. Artysta starał się uchwycić wrażenia w rożnych technikach, malował akwarelą, techniką olejną, uprawiał grafikę. Pragnął uchwycić najdrobniejsze zmiany światła czy tonacji, analizując pejzaż w najdrobniejszych szczegółach. Mocno nasycony koloryt studiow świadczył o poszukiwaniach zbliżonych do fowistów. Peske traktował jednak kolor z niezwykłym wyczuciem, nie przekraczając granicy jaką wyznaczała mu natura, swoisty „słownik sztuki”. Wkrótce jego ulubionym motywem stało się drzewo. To właśnie malując drzewa mógł najlepiej wyrazić wierność przyrodzie, dbałość, czasem obsesyjną, w dochodzeniu prawdy o naturze (…) Po paryskiej wystawie w Galerii Devambez w 1913 r. Peske zyskał miano „portrecisty drzew”.
M. Chrzanowska-Foltzer, „Rozmowy prowansalskie” – polscy malarze na południu Francji od 1909 roku do dziś, „Archiwum Emigracji. Studia – Szkice – Dokumenty”, Toruń 2011, z. 1–2 (14–15), s. 298.
Natura, którą ukochał uczuciem głębokim, żywiołowym, nie ma przed nim tajemnic. Tętno jej olbrzymie bije potężnym rytmem w jego dziełach. Znajdą się tu wszystkie jej elementy: doliny i wzgórza, lasy, ogrody i rzeki majestatyczne, żyzne winnice i wydmy pustynne, skromne siedziby ludzkie i monumentalne pomniki wraz z dziką urodą poszarpanych wybrzeży oceanu. A każdy widok i każdy jego szczegół posiadać będzie własne oblicze, własny typ i życie swoiste. Nie pociągają go owe złudne liczmany panoramiczne, z których tylu łapczywych na sensację „artystów” urabia monetę zdawkowej wyjątkowości.
E. Woroniecki, Jan Peske. Z wystaw paryskich, „Świat” 1924, nr 47, s. 6-7.




* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.

Hammer price
15 000 zł
Enquire about this item
We are happy to answer any question!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Bid on-line
with our app!
Google PlayGoogle Playsee more
Newsletter
Join the newsletter and stay up to date!
Sign up