Fine Art Auction / 13 August 2016

7. Jan Stanisławski | W zielonej gęstwinie

HomePast auctionsFine Art AuctionW zielonej gęstwinie
W zielonej gęstwinie

Jan Stanisławski (1860 Olszana/Ukraina - 1907 Kraków)

W zielonej gęstwinie

olej, tektura, 32,5 × 24 cm
sygn. l. d.: JAN STANISŁAWSKI
na odwrocie stempel z podpisem żony artysty: JAN STANISŁAWSKI/ZE SPUŚCIZNY/ POŚMIERTNEJ/Janina Stanisławska
oraz powyżej niebieską kredką naniesiony w kółku numer 234
Kolekcja żony artysty

?Z pejzażystów przede wszystkim pomówić musimy o Stanisławskim. Ten niewymowny niegdyś poeta zmierzchów, sadów ukraińskich, widziadlanych grusz i jabłoni, świecących w mroku białością pni i wyciągniętych, niby ręce błagalnie, rozłożyście pokręcone gałęzie; ten Boecklinowski prawie ożywiacz świata wód i roślin, jakże różne i jak wymowne umiejący nadawać fizjonomie swym mistycznym szeregom czarnych topól nad wodą i swym dziewannom; ten śmiałek, (..); ten władca całej gamy tonów, barw i świateł ? wyjawia się, zwłaszcza w ostatnich czasach, jako kapitalny syntetyk nie wahający się poświęcić wszystkich szczegółów dla osiągnięcia bądź epickiej dali i szerokości, bądź niesłychanie intensywnych feerii świetlnych, w których mógłby rywalizować z Klaudiuszem Monet, mimo zupełnie różnych dróg, jakimi obaj są. Syntezą, zresztą, jest całokształt twórczości Stanisławskiego, aż dziw! Całe te szeregi drobnych rozmiarów obrazków, będących niekiedy pozornie notacją tylko pewnych szczegółów i momentów, zostawiają w duszy widza nie wspomnienie sumy poszczególnych wrażeń, lecz jednolitą wizję czy to bezbrzeża stepowego, czy jakiegoś morza światłości, czy wielkiego, obejmującego wszystko zmierzchu widzialności. Świadczy to o zdolności Stanisławskiego do tego, co jedynie należałoby nazwać symbolizowaniem, to jest, do zamykania w pojedynczym szczególe przeczucia całej natury. Te drobne obrazki są wielkimi oknami na przyrodę.?
Z. Przesmycki (?Miriam?), Sztuki plastyczne, ?Chimera? 1901, nr 1, s. 166?167