akryl, płótno, 59 x 79 cm, sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Jan Dobkowski | "KOBIETA PĄCZKUJĄCA" 1984 | acryl 60 cm X 80 cm'
Erotyka to nie tylko bliskie kontakty między ludźmi. Płodność to erotyka, która dotyczy całego świata, także zwierząt, roślinności. Nie zajmuję się kontekstem kulturowym i socjologicznym erotyki, widzę człowieka jako część natury. W moich obrazach staram się wymieszać elementy roślinne, zwierzęce i ludzkie, pokazać bogactwo linii tych światów, które tworzą jedną całość. Chcę pokazać kipiące życie.
Jan Dobkowski, cyt. za: E. Dzikowska, Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa, Warszawa 2011, s. 47-48