olej, płyta, 43 × 15,5 cm,
sygnowany i opisany z tyłu: JAN|BER|DYSZ|AK |1963 |KOMPOZYCJA KÓŁ |olej
„To założenie kompozycyjne spiętrzonych nad sobą kół, nie posiadające analogii w sztuce europejskiej, prowadzi do skojarzeń ze sztuką tantryczną. […] Berdyszak nawiązuje zawsze w swych pracach do spraw uniwersalnych, związanych z bytem człowieka i egzystencją wszechświata. W tym kontekście zagadnienie przestrzeni bezpośrednio związanej z obrazem jest ściśle sprzęgnięte z wyobrażeniem przestrzeni nieskończonej, przestrzeni warunkującej byt.”
Bożena Kowalska, cyt. za: Jan Berdyszak: puste = prawie wszystko, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2019, s. 117