olej, płótno, 81 x 116 cm sygnowany na odwrocie: Sempoliński’72 |Krajobraz (łąka)
Odniesienie się do rzeczywistości pozwala mi natomiast na pewną kontrolę – odróżnianie kłamstwa od prawdy. Przy czym moje odniesienie się do rzeczywistości nie ma natury czysto wzrokowej… [Jest] bardziej intelektualne, a jednocześnie uczuciowe. Muszę być wierny własnym uczuciom. Wobec natury, wobec pewnych materialnych zjawisk, przeżywam uniesienia. I obraz musi być odbiciem tej paralelności: równocześnie doznawania rzeczywistości i oderwania się od niej. Musi być także obrazem tego uniesienia, które w rezultacie staje się głównym tematem obrazu.
Jacek Sempoliński w rozmowie ze Zbigniewem Taranienko, Różnica ontologiczna, Sztuka, s. 17