olej, tektura malarska, 70 × 97 cm
sygn. p. d.: J.Malczewski
Prezentowany obraz Jacka Malczewskiego ukazuje postać świętej Agnieszki, patronki rodzącej się do życia wiosny. Jest on malarską wizją ludowych powiedzeń „Na świętą Agnieszkę – wychodzi woda na ścieżkę”, „Agnieszka łaskawa – puszcza skowronka z rękawa” i może najpopularniejszego z nich „Święta Agnieszka wypuszcza skowronka z mieszka”. Religijna tematyka nabiera tu dramatycznej ekspresji. Święta jest przedstawiona w lekkim odzieniu, w przeddzień zbliżającej się wiosny, wśród roztopów na polach, opierającą się o wiejska zagrodę i całującą skowronka na pożegnanie. Ten mały szary ptaszek, to jeden z pierwszych zwiastunów zbliżającej się wiosny, symbol radości i powrotu życia w przyrodzie. Analogiczne prace Jacka Malczewskiego, malowane na początku lat 20. XX wieku, znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.
Dodatkowe zdjecia:
Jacek Malczewski, Święta Agnieszka (Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie)
Jacek Malczewski, Święta Agnieszka 2 (Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie)
Jacek Malczewski, Święta Agnieszka (Ze zbiorów Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni)