Contemporary Art Auction / 4 April 2020

18. Ireneusz Pierzgalski | Sun, 1982

HomePast auctionsContemporary Art AuctionSun, 1982
Sun, 1982

Ireneusz Pierzgalski (1929 Łódź - 2019 Łódź)

Sun, 1982

olej, płótno, 73 × 60 cm
sygnowany i opisany na odwrocie: 57 SUN |IRENEUSZ PIERZGALSKI|VIII 1982 |73 X 60 cm

1986 – Poland painting. Twelve Contemporary Polish Artist, Epsom, The Ashley Gallery
1987 – Ireneusz Pierzgalski. Malarstwo. Biuro Wystaw Artystycznych w Łodzi
2015 – Ireneusz Pierzgalski. Malarstwo – Retrospektywa. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Prezentowana praca należy do cyklu obrazów powstałych w latach 80. i 90. XX, inspirowanych Yijing – „Księgą Przemian”. Tak pisał autor o swoim malarstwie z tego okresu:
Wychowany na informel’u, malarstwie gestu, kaligrafii postanowiłem sięgnąć do ich wschodniego rodowodu. Zrobiłem to powodowany skłonnością szukania związków między kulturami świata i w przekonaniu, że natura ludzka jest jedna bez względu na regionalną, kulturowa przynależność człowieka. (...) Tak się składa, że źródła chińskie czy hinduskie są w stanie, nie po raz pierwszy zresztą, zwrócić uwagę europejskiego
artysty w innym kierunku, a tym samym ożywić jego możliwości twórcze. (...) Moje
zainteresowanie Księgą Zmian (I Ching) nie jest niczym nadzwyczajnym. Znajduję
w niej wartościową pomoc w praktyce „podejmowania decyzji na intuicję”.
Przedstawiając cykl obrazów z inspiracji Księgą Zmian, zależy mi na tym, aby widz
wyniósł korzyść z ich obejrzenia bez zbędnych domysłów – co autor miał na myśli.
Ireneusz Pierzgalski, cyt. za: Ireneusz Pierzgalski. Malarstwo. Biuro Wystaw Artystycznych w Łodzi [b.n.]