Fine Art Auction / 30 November 2019

70. Henryk Hayden | Pejzaż Meyronne, ok. 1929–1931

Past auctionsFine Art AuctionPejzaż Meyronne, ok. 1929–1931
70
Pejzaż Meyronne, ok. 1929–1931

Henryk Hayden (1883 Warszawa - 1970 Paryż)

olej, płótno, 38 × 47 cm
sygn. l. d.: Hayden

Reprodukowany
„Henri Hayden. Mistrzowie École de Paris”, katalog wystawy, tekst Artur Winiarski,
Villa la Fleur, Konstancin-Jeziorna, Warszawa 2013, s. 68.

„[Wśród tych, którzy] brakiem wykształcenia muzealnego nie grzeszą. są tradycjonalistami, ale nie hołdują tendencji do archaizowania i idą albo w ślad za najmłodszymi kierunkami w sztuce francuskiej, albo samodzielnie rozwiązują problemy malarskie i rzeźbiarskie [jest] Hayden, który najwyraźniej i najinteligentniej korzysta z wpływów sztuki Cezanne’a i Gauguina, ale [wykazuje] odrębny talent kompozytora i zupełną oryginalność w dekoracyjny harmonizowaniu plam barwnych (...).”
A. Basler, Sztuka polska w Paryżu, „Sztuka” (Lwow), 1912, t. I, z. 2, s. 68 (pokrewny tekst w: idem, Nowe dążenia w sztuce polskiej. II, „Literatura i Sztuka” 1912, nr 12 (dod. do nr. 184 „Nowej Gazety”), s. 3).