gwasz, papier naklejony na płótno, 195 × 100 cm sygnowany p.g.: monogram wiązany FS, data 1692 oraz litera P w okręgu
Jego styl rysunkowy jest przeciwny manierze realizmu. Jest cały zaprzeczeniem idei nowoczesności. I od czasu debiutu dzięki mistrzostwu warsztatowemu, jawi się jako bohater rzucający wyzwanie nowoczesnym i międzynarodowym trendom w sztuce i plakacie, idącym w kierunku uproszczenia i skuteczności przekazu. Tymczasem Starowieyski oddala się od tematu, porzuca ilustracyjność i tworzy coś, co mogłoby uchodzić za reakcyjne, gdyby nie było warsztatowo doskonałe. Starowieyski dotyka ducha polskości, ducha baroku w swojej duszy, zarazem zmuszany przez komunizm do zanegowania tej skłonności.
Alin Avila, Franciszek Starowieyski (1930–2009). Przyjaźnie paryskie 1683–1693. Kolekcja A. i N. Avila, Państwowa Galeria Sztuki 2014, s. 29