Contemporary Art Auction / 4 April 2020

5. Franciszek Starowieyski | Bez tytułu, 1992

HomePast auctionsContemporary Art AuctionBez tytułu, 1992
Bez tytułu, 1992

Franciszek Starowieyski (1930 Bratkówka k. Krosna - 2009 Warszawa)

Bez tytułu, 1992

gwasz, papier naklejony na płótno, 195 × 100 cm sygnowany p.g.: monogram wiązany FS, data 1692 oraz litera P w okręgu

Jego styl rysunkowy jest przeciwny manierze realizmu. Jest cały zaprzeczeniem idei nowoczesności. I od czasu debiutu dzięki mistrzostwu warsztatowemu, jawi się jako bohater rzucający wyzwanie nowoczesnym i międzynarodowym trendom w sztuce i plakacie, idącym w kierunku uproszczenia i skuteczności przekazu. Tymczasem Starowieyski oddala się od tematu, porzuca ilustracyjność i tworzy coś, co mogłoby uchodzić za reakcyjne, gdyby nie było warsztatowo doskonałe. Starowieyski dotyka ducha polskości, ducha baroku w swojej duszy, zarazem zmuszany przez komunizm do zanegowania tej skłonności.
Alin Avila, Franciszek Starowieyski (1930–2009). Przyjaźnie paryskie 1683–1693. Kolekcja A. i N. Avila, Państwowa Galeria Sztuki 2014, s. 29

32 000 zł