Fine Art Auction / 28 November 2020

66. Bronisława Rychter-Janowska | W saloniku, 1943 r.

Past auctionsFine Art AuctionW saloniku, 1943 r.
66

Bronisława Rychter-Janowska (1868 Kraków - 1953 tamże)

W saloniku, 1943 r.

olej, tektura, 13,5 × 22,5 cm
sygn. i dat. p. d.: B.RYCHTER-JANOWSKA 23 (?) X 1943
na odwrocie doklejony list Bronisławy do Tadeusza z dnia 28.X 1943 r.

„Ulubionym moim tematem jest czar dworu polskiego oraz problem oświetlenia słońcem i lampami” pisała Bronisława Rychter-Janowska. Pod urokiem tego nieprzemijającego czaru polskiego dworu pozostała przez całe swoje długie artystyczne życie”. Źródłem tej fascynacji był dworek prababci w Jeżowie, gdzie co roku spędzała wakacje. Jak pisała: „wszystko tu składało się na nastrój wnikający na wieki w duszę dziecka”.
„W roku 1923 historyk i krytyk sztuki, Artur Schroeder, nazwał Rychter-Janowską „malarką ginących dworków”, ponieważ jej obrazy stanowią ważne świadectwo ziemiańskiej architektury i tradycji pierwszej połowy XX wieku (…) Malowała dworkowe wnętrza, jakby chcąc zachować dla potomnych ów „zaciszny dom przepełniony pięknymi rzeczami” (…) Jak nikt inny potrafiła oddać sielską atmosferę polskiego dworu. Jej twórczość wyróżnia niezwykła nastrojowość oraz mistrzowska gra światła”. Bogdan Podgórski „W poszukiwaniu piękna. Bronisława Rychter-Janowska 1868–1953”, Kraków 2015 r., s. 11, 12, 13.

8 500 zł