Contemporary Art Auction / 25 March 2023

2. Alfred Lenica | Flora uwięziona, 1966

Past auctionsContemporary Art AuctionFlora uwięziona, 1966

Alfred Lenica (1899 Pabianice - 1977 Warszawa)

Flora uwięziona, 1966

olej, płótno, 92 x 73 cm, sygnowany p.d.: Lenica oraz opisany na odwrocie: 'A. LENICA |1966| WARSZAWA | "FLORA UWIĘZIONA"| 92 X 73'

POCHODZENIE:
- kolekcja prywatna
- własność Tadeusza Konwickiego
WYSTAWIANY
- Alfred Lenica, Galeria Zachęta, Warszawa, 1974 (nr kat. 486)

"Flora uwięziona" to jeden z siedmiu znanych obrazów, powstałych w latach 1959-1969, którym artysta nadał tytuł "Flora". Okres ten jest najbardziej charakterystyczny, a takze najobfitszy w tworczosci Alfreda Lenicy. Jest to też moment szczytowego rozwoju i kariery artystycznej malarza.
"Kompozycja obrazu zbudowana jest przez szczelnie wypełniające obraz biologiczne plamy czerwieni, żółcieni czy zieleni. Na nich kłębią sie linie i punkty czarnej farby. Godne uwagi jest tu posługiwanie się przez artystę czernią, jakby konstruujacą czy utrzymującą w ryzach całość kompozycji. Ten fenomen występował w malarstwie Lenicy juz od początku w jego obrazach kubizowanych i surrealnych, collages i często jako gruba kreska konturowa."
Bożena Kowalska „Ku nowej kreacji malarskiej“ [w:] Alfred Lenica Malarstwo, Galeria Miejska Arsenał, Poznań 2002

130 000 zł *Conditional sale