Aukcja Militariów / 28 kwietnia 2018

64. SZABLA HUSARSKA WĘGIERSKO-POLSKA, XVII/XVIII W.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZABLA HUSARSKA WĘGIERSKO-POLSKA, XVII/XVIII W.
powrót
64
SZABLA HUSARSKA WĘGIERSKO-POLSKA, XVII/XVIII W.

SZABLA HUSARSKA WĘGIERSKO-POLSKA, XVII/XVIII W.

dł. całk. szabli w pochwie 1000 mm, dł. szabli 990 mm, dł. głowni 859 mm, szer. głowni u nasady 38 mm, gr. grzbietu u nasady 5 mm, masa szabli 672,9 g, masa szabli w pochwie 960 g

R ę k o j e ś ć otwarta, oprawa żelazna. Jelec prosty, krzyżowy, z ością długości 162 mm, wąsami z ością i paluchem obrączkowym, przynitowanym do wewnętrznego wąsa. Wszystkie elementy dekorowane drobnymi, rytowanymi motywami. Górne wąsy zanitowane. Trzon rękojeści drewniany, owinięty sznurkiem i oklejony czarną skórą, formowany w szesnaście karbów poprzecznych. Głowica przykryta wypukłym, migdałowym kapturkiem z ozdobnie wyciętym, sięgającym połowy trzonu warkoczem. Oba elementy dekorowane motywem kwiatowym. Kapturek zanitowany trzpieniem głowni. G ł o w n i a europejska, stalowa, o niewielkiej krzywiźnie, obustronnie szlifowana w płytką, szeroką bruzdę i głębszą bruzdeczkę przygrzbietową. Poczynając od nasady, bruzdy sięgają długiego, obosiecznego pióra. Sztych asymetryczny z pazurem. P o c h w a z łubek drewnianych, obciągnięta czarną skórą poszytą od strony wewnętrznej. Okucia pochwy z kutego żelaza. Szyjka wycięta w rodzaj wazonów, z wyprofilowanymi gniazdami na wąsy, zdobiona rytowanymi motywami roślinnymi. Dwie podwójne ryfki z ogniwkami i ruchomymi koluszkami od strony grzbietowej. Trzewik płasko zakończony, bez ostrogi, z wyciętymi okienkami po obu stronach, mocowany do płaszcza pochwy przez ścisk górnego pierścienia.

Ten typ szabli od czasów króla Stefana Batorego rozpowszechnił się w Polsce; używany był do ubioru narodowego szlachty, żupana delii lub ferezji oraz czapki zwanej magierką. W wojsku stosowana była w formacjach jezdnych, w husarii, a także w piechocie przez hajduków. Szable te spotykane zarówno na rynku antykwarycznym, jak i w zbiorach muzealnych rzadko posiadają pochwę. Obecność jej jest zatem dużym atutem prezentowanego tu egzemplarza. Atest - prof. Zdzisław Żygulski jun.

Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+ 48 58 301 05 54
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się