Aukcja Prac na papierze (Sztuka dawna) / 12 października 2019

1. Stanisław Wyspiański | Pejzaż krakowski, l. 1900 – 1906

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na papierze (Sztuka dawna)Pejzaż krakowski, l. 1900 – 1906
powrót
1
Pejzaż krakowski, l. 1900 – 1906

Stanisław Wyspiański (1869 Kraków - 1907 tamże)

Pejzaż krakowski, l. 1900 – 1906

pastel na podwójnej tekturze, 35 × 57,4 cm
sygn. u dołu, lekko po lewej stronie: St.WYSPIANSKI

na odwrocie informacja: zakup w 1955 ze zbiorów Juliana Nowaka w Dessa
Pochodzenie:
– kolekcja prywatna, Polska
– kolekcja prof. Juliana Nowaka (do około 1955 r.)
Reprodukowany:
– Ilustrowany Magazyn Tygodniowy „Świat”, Warszawa, nr 50, 14 grudnia 1907 r., s. 1.

Julian Nowak (1865–1946), z którego kolekcji pochodzi prezentowany „Pejzaż”, należał do grona najbliższych przyjaciół Wyspiańskiego. Ten wybitny lekarz, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, później także jego rektor oraz premier polskiego rządu w 1922 r. często gościł Stanisława w swoim mieszkaniu przy ulicy Granicznej w Krakowie. „W czasie tych wizyt artysta, siedząc w ulubionym fotelu bujanym, otoczony wianuszkiem dymu z papierosa, chętnie słuchał grającej na fortepianie żony profesora. Również ich dziecko Wandzia – została uwieczniona na kilku portretach.”
L. Gaweł, Stanisław Wyspiański. Na chęciach mi nie braknie. Kraków 2017, s. 219–220.

„(…) Praca jest malarskim szkicem a mimo to doskonałym studium przyrody. Najsilniejszym doznaniem jest w tym przypadku niewątpliwie jej kolorystyka. Zastosowane tu czyste kolory wynikły prawdopodobnie z nieoczekiwanego i poruszającego doznania barwnego, które artysta musiał zanotować. (...) Emocje wyraża tutaj kładziony przez artystę kolor, ale także naturalna tonacja i struktura podobrazia, widoczna zwłaszcza w płaszczyźnie nieba, którą nałożono bardzo oszczędnie poziomymi smugami białej, błękitnej i niebieskiej kredki. (…) Nie należy też bagatelizować niewielkiego, ale jakże istotnego detalu, jakim są wyraźnie widoczne choć odległe sylwetki ptaków nad łąkami. Pojawiają się one niezmiernie rzadko w twórczości Wyspiańskiego a prawie w ogóle nie spotyka się ich w samodzielnym pejzażu. (…) Poza niewątpliwymi atutami artystycznymi omawiana praca ma walory dodatkowe wzmacniające niejako jej rangę. W 1907 r., roku śmierci Wyspiańskiego, wśród szczegółowych omówień całej jego twórczości publikowano mniej znane utwory poetyckie i prace malarskie. Czarno biała reprodukcja omawianej pracy znalazła się w tygodniku „Świat” jako „Pejzaż krakowski”.
Fragmenty ekspertyzy Marty Romanowskiej, znawczyni twórczości Wyspiańskiego, wieloletniej kustosz w Muzeum Narodowym w Krakowie, twórczyni i długoletniej kierowniczki Muzeum Stanisława Wyspiańskiego Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie
(z 9.06.2015).

Stanisław Wyspiański Malarz, grafik, architekt, poeta i dramaturg młodopolski. Naukę rozpoczął jako wolny słuchacz w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Studiował w latach 1887 ? 89 u F. Cynka, I. Jabłońskiego i J. Matejki. Już wówczas współpracował z Matejką nad polichromią w kościele Najświętszej Marii Panny. Naukę kontynuował przebywając na stypendiach w Paryżu w Académie Colarossi w atelier Gustave'a Courtois. W latach 1887-90 i 1896-97 studiował również na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ? historię, historię sztuki i literatury. Był członkiem założycielem Towarzystwa Artystów Polskich ?Sztuka", kierownikiem artystycznym pisma ?Życie", w ASP od roku 1902 prowadził katedrę malarstwa dekoracyjnego i kościelnego, w 1906 został profesorem. Twórczość Wyspiańskiego obejmuje różne dziedziny sztuki. Pracował szybko i intensywnie, wiele z jego planów artystycznych nie doczekało się realizacji. Malował portrety i pejzaże, najczęściej posługując się techniką pastelową; zajmował się projektowaniem malowideł ściennych i witraży, mebli, kostiumów teatralnych i scenografii. Cecha wyróżniająca polichromie i witraże Wyspiańskiego to dekoracyjność połączona z dramaturgiczną ekspresją. W technice pastelowej posługiwał się mocną, secesyjnie splątaną linią i konturem, który wypełniał szkicowymi plamami intensywnego koloru.
Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się