Aukcja Dzieł Sztuki / 24 sierpnia 2019

39. Stanisław Kamocki | Brzeg morski/Drzewa oliwne – Cherso

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiBrzeg morski/Drzewa oliwne – Cherso
powrót
39
Brzeg morski/Drzewa oliwne – Cherso

Stanisław Kamocki (1875 Warszawa - 1944 Zakopane)

Brzeg morski/Drzewa oliwne – Cherso

olej, płótno, 41,5 × 56 cm
sygn. p. d.: St. Kamocki/(…) nieczytelnie
na odwrocie na krośnie autorski napis: Brzeg morski/Drzewa oliwne – Cherso/ (wyspa)

W twórczości Stanisława Kamockiego przeważają pejzaże uwieczniające malowniczość polskiego krajobrazu. Artysta chętnie wybierał się na plenery w okolice Krakowa i Podhala, na Spisz i Orawę, by wymienić tylko najpopularniejsze destynacje. Zagraniczne kierunki artysta też obierał, choć obrazy inspirowane tymi podróżami, w mniejszym stopniu występują i należą do rzadkości na rynku dzieł sztuki. Część z nich, jak kompozycje powstałe we Francji zaginęły w zawierusze II wojny światowej.
Oferowany w katalogu obraz przedstawia brzeg morski chorwackiej wyspy Cres (z wł. Cherso). Na kompozycję składa się aleja drzew oliwnych, których przeplatające się konary tworzą interesujący ornamentalny rysunek, przypominający charakterystyczną dla secesji płynność i dekoracyjność linii. Skojarzenie to nie jest bezpodstawne, gdyż Kamocki należał do ugrupowania artystycznego „Wiener Seccession”, jednak nigdy nie oddał się w pełni w swoich malarskich poszukiwaniach płaskiej i linearnej stylizacji tego kierunku. Paleta barwna jest rozjaśniona, daleka od ciemnych tonów, co przywodzi na myśl zdobycze impresjonizmu i wynika z bacznej obserwacji efektów świetlnych i wzajemnych korelacji kolorystycznych występujących w naturze. Patrząc na płótno widz bez trudu jest w stanie poczuć spaloną słońcem ziemię i słony posmak wód.

Stanisław Kamocki

Studia artystyczne odbył w krakowskiej SSP u Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego oraz Jana Stanisławskiego, który miał największy wpływ na późniejszą twórczość młodego Kamockiego. Edukację kontynuował, jako stypendysta, w Paryżu oraz podczas szeregu wyjazdów zagranicznych. W 1919 r. objął katedrę pejzażu na ASP w Krakowie. Należał m.in. do wiedeńskiej Secesji, TAP „Sztuka” oraz Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Był założycielem Towarzystwa Sztuki Podhalańskiej. Kochał rodzime krajobrazy, wiejskie okolice, pochmurne, polskie niebo i po mistrzowsku utrwalał je na płótnach – znane są jego widoki Wołynia, Podola, Spiszu, Orawy, okolic Krakowa i Zakopanego. Początkowo podążał śladami swojego mistrza, Stanisławskiego, malując gęstą pastą olejną, ograniczając i tłumiąc kolorystykę, tworząc obrazy melancholijne i wyciszone. Stopniowo przeobraził swój styl w indywidualną wypowiedź, zbudowaną z syntetycznych, dekoracyjnie traktowanych, monumentalnych form, pokazanych dynamicznie kładzionymi plamami barwnymi.

Czytaj więcej
Cena wylicytowana
28 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się