Aukcja Dzieł Sztuki / 2 maja 2017

1. Juliusz Kossak | Ogary

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiOgary
powrót
1
Ogary - 1Ogary - 2

Juliusz Kossak (1824 Nowy Wiśnicz - 1899 Kraków)

Ogary

akwarela, papier, 22 x 34 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Juliusz Kossak oraz u dołu opisany: Trębacz, Pożar, Panna, Drużba, Alma, Mrówka

Praca reprodukowana w:
Stanisław Witkiewicz, Juliusz Kossak, Nakład Gebethnera i Wolffa, Warszawa 1912, wydanie drugie rozszerzone, s. 97

Prezentowana w katalogu kompozycja z ogarami autorstwa Juliusza Kossaka stanowi wyjątkową pracę w dorobku artysty z uwagi na unikatowość podjętego motywu. Przeważnie to przedstawienie konia było nieodłącznym elementem kompozycyjnym i tematem studiów malarskich, chętnie odmalowywanym przez Juliusza Kossaka. Artysta jako dobry obserwator i znawca anatomii zwierząt z równym mistrzostwem oddał budowę, maść i charakter portretowanych zwierząt – cechy tak cenione przez krytyków w przypadku malarskich wyobrażeń koni Kossaka. Osobistego, uczuciowego charakteru całemu przedstawieniu dodają podpisy pod wizerunkami całej sfory, będące imionami poszczególnych ogarów. Można domniemywać, że Trębacz, Pożar, Panna, Drużba, Alma i Mrówka nie są przypadkowymi zwierzętami, lecz darzone były przez malarza dużą sympatią.

Juliusz Kossak
Studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim, jednocześnie pobierając lekcje rysunku u J. Maszkowskiego. Korzystał ze wskazówek artystycznych P. Michałowskiego. W latach 1853–55 mieszkał w Warszawie, po czym wyjechał na kilka lat do Paryża, gdzie oddziałał na niego kontakt z twórczością H. Verneta. Po powrocie do Warszawy w roku 1860 artysta otworzył własną pracownię, podjął też wieloletnią współpracę z Tygodnikiem Ilustrowanym. Wiele podróżował, m.in. do Monachium, gdzie podjął studia w pracowni F. Adama. W roku 1869 osiadł w Krakowie. Artysta najchętniej podejmował w swej twórczości tematy batalistyczne; malował epizody z bohaterskich dziejów narodu i tematy związane z życiem szlacheckiego dworu, przy czym istotnym motywem był koń, malowany przez niego z wielkim znawstwem. Historia i literatura polska stanowiły dla artysty niewyczerpane źródło tematów. Celował szczególnie w technice akwareli. W latach 70-tych zaczął tworzyć cykle ilustrujące dzieje rodów szlacheckich. Swoje prace prezentował na wielu wystawach, m.in. w TPSP w Krakowie, Lwowie i Poznaniu, ponadto w warszawskim TZSP, salonach J. Ungera i A. Krywulta, a także za granicą – w Paryżu, Monachium, Wiedniu, czy w Berlinie.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
32 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się