Aukcja Dzieł Sztuki / 30 listopada 2019

6. Jacek Malczewski | Modelka między woźnymi Akademii

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiModelka między woźnymi Akademii
powrót
6
Modelka między woźnymi Akademii - 1Modelka między woźnymi Akademii - 2

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)

Modelka między woźnymi Akademii

olej, płótno, 61 × 39,3 cm

Pochodzenie:
– Karol Bołoz – Antoniewicz, Lwów (przynajmniej do 1926 r.)
– Kolekcja prywatna, Polska
Wystawiany
– Wystawa jubileuszowa Jacka Malczewskiego, Towarzystwo Sztuk Pięknych we Lwowie, Pałac Sztuki, maj – czerwiec, 1926 r. (wg domniemania p. Agnieszki Ławniczakowej):
Opisany:
Katalog wystawy jubileuszowej Jacka Malczewskiego, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, Pałac Sztuki, Lwów maj-czerwiec 1926, s. 46, poz. 189.

Do obrazu dołączona ekspertyza p. Agnieszki Ławniczakowej z 1991 r.

„Ciało dziewczyny w tonach szaro-liliowo-różowawych, modelowane jasnymi impastami kremowo-różowych świateł, rysuje się wyraziście, sprężystym kształtem na zielonkawoszarym tle. Głowę jej wieńczą gładko upięte brązowe włosy. Postument białoszary ze szmaragdową zielenią wokół stóp. Ciała mężczyzn w granatowych czapkach malowan(ych) tonami ugru, brudnego różu i odcieni szaroliliowych. Koźle nogi brunatne z ciemno żółtymi światłami. Podłoga od ściany oddzielona wąskim pasem żółcieni. Obraz malowany lekko, na pograniczu formy szkicowej, partiami cienko, laserunkowo, partiami impastem z wykorzystaniem charakterystycznej dla Malczewskiego dynamiki rysunku i wibracji krótkich, określających bryłę świateł.”
(fragment ekspertyzy p. Agnieszki Ławniczakowej z 1991 r.)

Jacek Malczewski

Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach  W. Łuszczkiewicza i J. Matejki oraz w paryskiej École des Beaux-Arts u E. Lehmanna. Był jednym z założycieli stowarzyszenia „Sztuka”. Od 1902 roku należał do Stowarzyszenia Artystów Polskich, był też członkiem wiedeńskiej Secesji. W latach 1897-1900 oraz 1910-1921 piastował stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wczesny okres twórczości artysty, nawiązujący do tradycji realizmu, zdominowany był przez tematy inspirowane polską poezją romantyczną i baśnią ludową oraz odwołujące się do martyrologii Sybiru. W późniejszym czasie zwrócił się ku symbolizmowi, tworząc własną, oryginalną emblematykę. Wykonał też liczne portrety, często połączone z elementami symbolicznymi i alegorycznymi.

Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się