Aukcja Dzieł Sztuki / 26 listopada 2016

3. Alfons Karpiński | Portret Panny Jadwigi Turowicz, 1910 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPortret Panny Jadwigi Turowicz, 1910 r.
powrót
3
Portret Panny Jadwigi Turowicz, 1910 r. - 1Portret Panny Jadwigi Turowicz, 1910 r. - 2Portret Panny Jadwigi Turowicz, 1910 r. - 3

Alfons Karpiński (1875 Rozwadów - 1961 Kraków)

Portret Panny Jadwigi Turowicz, 1910 r.

olej, płótno, 74 × 60 cm
sygn. i dat. l. d.: alfons.Karpiński 1910 r.Kraków

na odwrocie papierowe naklejki: 1) ?Towarzystwo Przyjaciół Sztuk (...) |2503 |Nazwisko Alfons Karpiński | Z. T. V. |5/15 Panna Turowicz?; 2) naklejka z Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie: ?21485 Autor Karpiński Alfons |Tytuł Portret Panny Turowicz (...)?; 3) ?TOW. PRZYJACIÓŁ SZTUK PIĘKN. w KRAKOWIE |Autor Karpiński Alfons |Tytuł dzieła Portret młodej Turowiczówny |Rodzaj dzieła ol Cena?; 4) fragmentarycznie zachowana naklejka z Wystawy Sztuk Pięknych w Rzeszy Niemieckiej m. in.: Berlin, Frankfurt a. M., Drezno, Dusseldorf, Kolonia; 5) ?TOW. PRZYJACIÓŁ SZTUK PIĘKN. w KRAKOWIE 2626|Karpiński Alfons |Dzieło Portret p. Jadwigi T. |Rodzaj dzieła olejny Cena |nr k.83; 6) fragmentarycznie zachowana naklejka z Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie: ?Autor Karpiński Alfons |Adres Kraków |Dzieło Głowa P. T. |(...)?

Wystawiany:
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie
Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (dwukrotnie)
Wystawa Sztuk Pięknych w Rzeszy Niemieckiej m.in.: Berlin, Frankfurt a. M., Drezno, Dusseldorf, Kolonii

Reprodukowany:
Współczesne Malarstwo Polskie, 1916 r., ilustr. 6

Pochodzenie:
Kolekcja prywatna, Kraków (do lat 90-tych XX w.)
Kolekcja prywatna, Polska

Jadwiga Turowicz (1885 Warszawa ? 1945 Łódź), wielka aktorka, reżyserka. Jak napisała L. Jabłonkówna ?Teatr był naprawdę, dosłownie sprawą jej życia i z całą pasją swej gorącej natury żądała, aby stał się również sprawą życia każdego z jej uczniów?. Debiutowała w 1903 w teatrze Victoria w Łodzi. Oceniając jej rolę Balladyny recenzent w Kurierze Warszawskim pisał,, będzie z niej wielka tragiczka ma po temu wszystko: postać, twarz, oczy, temperament, żywiołową moc w wymowie, gest, pozę, głos drgający głębokim uczuciem?. Występowała w Sosnowcu, Lublinie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie (Teatr Słowackiego), w Warszawie (w Teatrze Praskim), grając w wielkim repertuarze romantycznym, in. Laurę (?Kordian?), Marylę (?Dziady?), Judytę (?Ksiądz Marek?), Gwinonę (?Lilla Weneda?). Z innych bardziej znanych ról Turowicz można wyliczyć: Azę (?Chata za wsią?), Rowenę (?Złoty wiek rycerstwa?), Krasawicę (?Bolesław Śmiały?). Po ustąpieniu ze sceny ze względu na postępujące problemy zdrowotne poświęciła się pracy pedagogicznej. Od 1924 wykładała w Szkole Dramatycznej a od 1932 w PIST.
Prezentowany obraz jest unikatowym obrazem Karpińskiego. W tym czasie artysta mieszkał Paryżu (lata 1907?12), jednakże zimy ze względów ekonomicznych spędzał w Krakowie. Stąd też Portret Turowicz został namalowany zapewne zimą 1910 roku w rodzimym mieście. Karpiński prezentował wówczas swoje obrazy na wystawach zyskując dobre opinie krytyki i powodzenie u publiczności. To właśnie wówczas stał się niezwykle cenionych malarzem wśród krakowskich aktorek. Z 1910 roku pochodzi Portret Janiny Zarzyckiej (zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie) czy późniejszy Marii Majdrowiczówny z 1918 r. (zbiory Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).

* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. Droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art? 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.

Alfons Karpiński

W latach 1891–1899 studiował w krakowskiej SSP u F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego oraz A. Ažbégo w Monachium (1903 r.). W latach 1904–1907 kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u K. Pochwalskiego, następnie, w latach 1908–12, w Paryżu w Akadémie Willi oraz w 1922 r. w Akadémie Colarossi. Podróżował do Włoch, Londynu i Budapesztu. Osiadł w Krakowie. Od 1899 r. systematycznie brał udział w wystawach krakowskiego TPSP, którego w latach 1918–27 był wiceprezesem. Ponadto wystawiał w warszawskim TZSP i IPS oraz wielokrotnie za granicą, m.in. w Monachium, Rzymie, Brukseli, Amsterdamie, Buffalo i Nowym Jorku. Indywidualne pokazy twórczości artysty miały miejsce w Krakowie, Lwowie i Poznaniu. We wczesnym okresie malował pejzaże, widoki ulic, z czasem jego domeną stały się wizerunki kobiet, akty oraz przedstawienia kwiatów w wazonie, umieszczone często we fragmentarycznie ukazanych wnętrzach salonu, malowane drobnymi pociągnięciami pędzla, miękko nakładaną plamą barwną. Stosowane przez Karpińskiego środki wyrazu, m.in. rozproszone światło, rozmyty kontur, zgaszone kolory wzmagają nastrój melancholii, emanujący z jego prac.

Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się